Résultats / Ranking short distance – courte distance

glagla race courte distance 2017

The short distance started at the same as the long distance. Laurent Guyout (Annecy Stand Up Paddle Club, France) wins in 30:19′, Philippe Bienz (Switzerland) is second, arriving 40′ after Laurent and Olivier Ruedin (Switzerland) is third.

Laurent Guyout (Annecy SUP Club)

First woman is Barbara Grollimund (France), Catherine Zalts Dafflon (Switzerland) is second and Sandrine Genet (France) is third.

RNameF. nameSNumCatCtyClubTempsC/CC/S
1GUYOUTLaurentM52514’RFRAANNECY SUP CLUB00:30:1911
2BIENZPhilippeM54914’RSui/00:30:5722
3RUEDINOlivierM60014’RSUISUPRIVIERA00:31:1333
4LO PINTONicolasM57412’6RFra/00:31:1514
5WOUTERSVincentM59112’6RFraPAGAIES CLUB THONON00:31:4225
6APPRIOURonanM51912’6GFraTOURS PADDLING CLUB00:32:3016
7LEBEAUAntoninM51214’RFraSUP 2900:32:3747
8LOMBARDJeanM58414’RFraSCIEZ SUR LEMAN00:33:0358
9MARTIVincentM53712’6RSuiVIDY WIND CLUB00:33:0939
10SCHARGORODSKYEzequielM53314’RArg/00:33:22610
11GROLLIMUNDBarbaraF59012’6RFraPAGAIES CLUB THONON00:33:5111
12BOUCHERLaurentM58614’RFra/00:34:24711
13DEMULEHerveM50712’6Rfra/00:34:43412
14CHEREAUAdrienM58714’GFRA/00:34:51113
15BILLANTJean-pierreM51812’6RFra/00:34:54514
16DARGEOUJean-philippeM58912’6RFra/00:35:07615
17BACHELARDBryanM51012’6GFra/00:35:40216
18FRANCAISChristopheM50812’6RFraBBSUP00:35:49717
19ZALTS – DAFFLONCatherineF53812’6RSuiSUPEREKIP00:35:4922
20GENETSandrineF54612’6RFraUNITED PADDLE 6900:36:1533
21BERGERThomasM56412’6GFra/00:36:18318
22DELATTRESegoleneF52212’6RFRALE GRAND HUIT00:36:4744
23GAUDINJeanM56212’6GFra/00:36:55419
24LLADOJeromeM58012’6RFraANNECY SUP CLUB00:37:01820
25HARDOUINCatherineF50112’6RFraOCEAN NORMANDIE00:37:1055
26ZWOLINSKIThibautM50012’6GFra/00:37:30521
27CADORFlorianM59512’6GFra/00:37:46622
28DUJARDINJeromeM57312’6GFRA/00:37:50723
29DOUARDFranckM50312’6GSui/00:38:06824
30PERNEE KAPOORAnne-laureF54412’6RSuiNYON00:38:1366
31PETITAxelM51612’6GFra/00:38:16925
32GASNIERFlorentM53112’6GFraSANS00:38:161026
33FOLLIETSylvieF59212’6RFraPAGAIES CLUB THONON00:38:2477
34PANCHAUDPatrickM50212’6GSui/00:38:391127
35ZORKORenaudM54212’6GFraAUCUN00:38:491228
36THERAULAZMarieF55712’6GSUI/00:38:5318
37AUBINAlexandreM54112’6GFra/00:38:561329
38SALONLaurentM53012’6GFra/00:39:041430
39EUGSTERMabelF12114’RSuiGEARLOOSE00:39:1719
40DINTENJocelyneF53912’6GSuiVIDY WIND CLUB00:39:29210
41BLANCChristopheM60212’6RFraANNECY SUP CLUB00:39:41931
42WELFELÉStephaneM58812’6RFra/00:39:481032
43ACKERMANNMarilyneF54712’6RFra/00:39:49811
44GONZALEZ-REFFEGregoryM53212’6RFra/00:39:561133
45ROCHE-LOUWARDMathildeF55812’6GFraLE GRAND HUIT00:40:00312
46BERTHETJean michelM52412’6GFra/00:40:031534
47RAMIRESLudovicM52912’6RFra/00:40:101235
48HÉLÈNEHeleneF57912’6GFra/00:40:16413
49BLOTPhilippeM30012’6GFra/00:40:291636
50DE VESTÈLEOlivierM59312’6RSui/00:40:311337
51MORELLENicolasM55412’6RFraBNS00:40:481438
52CUGNIETEricM56612’6RFra/00:41:041539
53RONSINNicolasM50412’6RSui/00:41:061640
54MIONCelineF54812’6RFra/00:41:11914
55LE TOUXAurelieF56512’6RSui/00:41:121015
56PICCIONathanM54012’6GFra/00:41:131741
57GUYONGillesM53612’6RFraBASE NAUTIQUE DE SCIEZ00:41:181742
58MASSONMarie-elisabethF52012’6GFraLE GRAND HUIT00:41:20516
59NOLYFlorianM52712’6GFra/00:41:221843
60BALINAlexisM54512’6RFra/00:41:301844
61LE ROUXGontranM50612’6RFra/00:41:301945
62SEVILLANO BRAVONataliaF50512’6RSui/00:41:371117
63BOUDONArmelleF53412’6GFra/00:41:38618
64DUBOISSebastienM51714’RSui/00:41:58846
65BERTRANDImoberstegM59412’6RSui/00:42:062047
66MORANDRaymondM51112’6GFraTHONON PAGAIE CLUB00:42:111948
67FALCANDLionelM51312’6GFra/00:42:182049
68SOFFRAYBrunoM53512’6RFraBASE NAUTIQUE DE SCIEZ00:42:272150
69TAUTORUSJasperM60314’RAll/00:42:28951
70GREMAUDCelineF56812’6GFra/00:43:08719
71PICHATBenoitM56712’6GFra/00:43:162152
72LE COUZEDominiqueM51512’6GFra/00:43:242253
73NATYDrouxM54312’6RFRA/00:43:242254
74LAVYNatashaF55312’6GFraBASE NAUTIQUE DE SCIEZ00:43:40820
75EYLETTENPascaleF57212’6GFRALE GRAND HUIT00:43:45921
76PIFFETEAUEmilieF52812’6GFra/00:43:571022
77BAILLEAU-JOUCLARDNathalieF52312’6RFraLE GRAND HUIT00:45:051223
78LACOMBEMelanieF57112’6GFra/00:46:531124
79COSTEUXNicolasM55512’6GFra/00:47:122355
80HEITERFrederickM56012’6GFra/00:47:182456
81MAIREAxelleF56112’6RFra/00:47:331325
82DAUTEUILDavyM55614’GFra/00:47:50257
83SAVET DEMICHELISMarieF59912’6GFRA/00:48:211226
84VINCENTHeleneF56912’6GFra/00:48:231327
85BARATAdrienM57012’6GFra/00:48:242558
86NADALChristelleF57612’6GFRA/00:48:301428
87MALLARONIAliceF52112’6GFRALE GRAND HUIT00:48:511529
88DEMICHELISPierreM60112’6GFra/00:49:112659
89NYFFENEGGERCecileF58312’6RFra/00:50:091430
90GASIOTAgnesF60412’6GFRA/00:50:371631
91TAVEAUAntoineM58212’6GFra/00:51:352760
92DAVIDSophieF57512’6GFRA/00:52:101732
93ANGEINicolasM55912’6GFra/00:52:582861
94NIELSLeaF52612’6GFra/00:53:101833
95TAVEAUJeanneF58112’6GFra/00:54:471934
96TRANCHANTRoseF55114’GFra/00:55:58135
97TRANCHANTMarieF55014’GFra/00:56:09236
98LAPEYRONIEPierreM55214’GFra/00:56:09362

7 réflexions au sujet de « Résultats / Ranking short distance – courte distance »

  1. Bravo Benoît pour cet évent et pour
    les résultats complets et rapides. C’est top
    Rdv en 2018 pour une course encore plus givrée sa soirée qui deviendra une must have des courses de paddle Pro Am.

  2. Ping : Retour sur la dernière GlaGla Race | Alpine Lakes Tour

Laisser un commentaire